Ciąża o przebiegu prawidłowym

Zapłodnienie:
Jest to łączenie się i zespolenie jądra gamety żeńskiej (kom. jajowej) i męskiej (plemnika), w wyniku którego powstaje zygota.

Przygotowanie komórki jajowej do zapłodnienia:
Komórka jajowa (oocyt) przygotowywana jest do zapłodnienia już od okresu życia wewnątrzmacicznego. Osiąga ona średnicę 150-200um, zaś otoczona jest przez komórki wieńca promienistego (corona radiata) i osłonkę przejrzystą (zona pellucida). Komórka, która jest już dojrzała do zapłodnienia, zostaje uwolniona z  pęcherzyka  dominującego w jajniku. Do momentu owulacji taka komórka pozostaje w spoczynku, czyli jest na etapie pierwszego podziału mejotycznego (a dokładniej w późnej profazie). Przed owulacją dochodzi do piku LH, który umożliwia dokończenie podziału i uwolnienie pierwszego ciałka kierunkowego (zawiera niepotrzebny materiał genetyczny). Komórka jajowa po owulacji przedostaje się do jajowodu (tu zachodzi drugi podział mejotyczny, w wyniku którego powstaje haploidalna liczba chromosomów w gamecie żeńskiej). Proces zapłodnienia zachodzi w bańce jajowodu, a także tutaj dochodzi do pierwszych podziałów mitotycznych powstałej zygoty. Jeśli nie dojdzie to zapłodnienia, to komórka jajowa obumiera w ciągu 12-24h po owulacji (przy czym żywotność plemników waga się od ponad 24h do 70h).

Przygotowanie plemników do zapłodnienia:
W narządach płciowych żeńskich plemniki (dzięki własnemu ruchowi i skurczom wartwy mięśniowej narządów) przedostają się z pochwy do macicy, a potem do jajowodu. Jednak tylko 300-500 spośród 200-300mln plemników dociera ostatecznie do miejsca zapłodnienia. Zachodzi proces kapacytacji - czyli nabywania przez plemniki zdolności do zapłodnienia. Proces ten zależy od ilości i jakości śluzu szyjkowego.


Fuzja gamet:


Następstwa zapłodnienia:



Rozpoznanie ciąży i ustalenie terminu porodu:


Rozpoznanie ciąży w I trymestrze:


Objawy subiektywne:

- zatrzymanie krwawienia miesiączkowego (ale u niektórych kobiet w ciąży mogą pojawić się delikatne krwawienia lub plamienia w okresie kolejno przypadającej miesiączki)

- nudności, wymioty, ślinotok, zgaga (związane z pobudzeniem ukł. autonomicznego i występują z różnym nasileniem u ok. 50% kobiet we wczesnym okresie ciąży). Poranne nudności i wymioty pojawiają się od ok. 6-8 tygodnia ciąży i zwykle mijają po 12-14 tygodniach.
- częste oddawanie moczu to wynik przekrwienia całego ukł.moczowego, działania estrogenów i progesteronu na pęcherz moczowy oraz efekt ucisku na niego przez powiększającą się macicę.

- zaparcia pojawiają się dość wcześnie i trwają przeważnie przez cały okres ciąży. Jest to skutek działania progesteronu (zwiotcza mięśnie gładkie). Dolegliwości te łagodzi odpowiednia dieta i zwiększona ilość płynów.


Objawy obiektywne:

- podwyższenie podstawowej temperatury ciała (pow. 37C), która utrzymuje się po okresie jajeczkowania przez co najmniej 3 tygodnie, i równoczesny brak krwawienia miesiączkowego (spowodowane działaniem progesteronu)

- zmiany w narządach płciowych - zasinienie przedsionka i ścian pochwy, rozpulchnienie pochwy, zwiększenie rozciągliwości i szerokości pochwy (wyraz przekrwienia i działania progesteronu). Wzmożona wydzielina zawiera śluz szyjkowy i złuszczone komórki nabłonka pochwy. Macica podczas ciąży powiększa się i rozpulchnia (objaw Hegara). W pierwszych 6-8 tygodniach ciąży ściany pochwy i powierzchnia części pochwowej szyjki macicy stają się purpurowe (objaw Chadwicka)
Share this post :

Prześlij komentarz

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Choroby wewnętrzne - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger