Nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego – patogeneza i zmiany morfologiczne

Nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego – patogeneza i zmiany morfologiczne



1.      Patogeneza:
A.     zwężenie łożyska naczyniowego
B.     nadmierne wydzielanie reniny
C.     zwiększoną retencję sodu
D.     niedobór wydzielanej przez nerki /PGF2; PGE2; PGA2/ w skutek przewlekłych chorób nerek

2.       renina, uruchamiająca układ RAA jest wydzielana w nadmiarze w przypadku spadku przepływu krwi przez nerki, w tym zwężenia t.nerkowej lub tt.wewnątrznerkowych

3.      zwężenie tętnicy nerkowej może być następstwem:
A.     miażdżycy (w tej lokalizacji dość rzadkiej) – u osób dorosłych
B.     dysplazji włóknisto-mięśniowej – u ludzi młodych
C.     tętniaka z zakrzepem (b. rzadko)
D.     krwiaka śródściennego (b. radko)
E.     zapalenia tętnic (guzkowe zapalenie tętnic, choroba Takayasu)
F.      zmiany rozrostowe, torbiele nerki

Nerkę ze znacznie upośledzonym dopływem krwi określa się jako nerkę Goldblatta. Mechanizm nadciśnienia naczyniowo-nerkowego wiąże się z rozrostem aparatu przykłębuszkowego i polega na stymulacji układu renina-angiotenzyna-aldosteron przez niedokrwioną nerkę. Po przywróceniu prawidłowego ukrwienia obniża się poziom reniny w surowicy i ciśnienie krwi.
Morfologia: Zwężenie miażdżycowe najczęściej w okolicy odejścia tętnicy od aorty. Blaszka miażdżycowa zwężająca światło może być. Dysplazja włóknisto-mięśniowa tętnicy nerkowej- polega na rozroście tkanki łącznej włóknistej lub włóknisto-mięśniowej. Może dotyczyć błony wewnętrznej, środkowej (najczęściej), przydatki. Zmiany występują jako ogniskowe zwężenia.
Nerka ulega zanikowi  z rozrostem tkanki łącznej włóknistej i ogniskowymi naciekami zapalnymi. Zmiany naczyniowe wywołane nadciśnieniem są paradoksalnie bardziej nasilone w drugiej nerce.

4.      zwężenie tętnic międzypłacikowych jest efektem:
A.     zatorów kryształów cholesterolu
B.     guzkowego zapalenia tętnic, twardziny uogólnionej

5.      Mechanizm reninowy działa u człowieka w początkowym okresie zwężenia naczyń. Później, w miarę naczyniopochodnego zanikania miąższu nerki zanika także aparat przykłębuszkowych. W przebiegających z nadciśnieniem przewlekłych kłębuszkowych i odmiedniczkowych zapaleniach nerek, innych chorobach kończących się włóknieniem nerki (np. zespół Alporta) oraz torbielowatości typu dorosłych mechanizm reninowy jest prawdopodobnie uzupełniany lub zastępowany przez inne mechanizmy, np. zwężenie łożyska naczyniowego. W ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek nadciśnienie tętnicze jest wynikiem zatrzymania sodu i wody w ustroju.                                                           
6.      W warunkach drożności tt.nerkowych nadciśnienie tętnicze wywiera wpływ na naczynia wewnątrznerkowe – powstaje błędne koło – powstałe wtedy zmiany wtórne w naczyniach wewnątrznerkowych przyczyniają się do podniesienia ciśnienia /błędne koło/. Są to:
A.     W nadciśnieniu łagodnym- łagodne stwardnienie nerek

·         Makroskopowo: nerki są pomniejszone lub prawidłowe o drobnoziarnistej powierzchni. Na przekroju kora nerek wyraźnie węższa
·         Mikroskopowo: pogrubienie i szkliwienie ścian tętniczek i tętnic małego kalibru ze zwężeniem światła
·         Zwężenie światła tętnic międzypłatowych i łukowatych spowodowane przerostem błony środkowej, zdwojeniem błony elastycznej wew. i rozrostem miofibroblastów
·         Ogniskowy zanik cewek i włóknienie śródmiąższowe wskutek niedokrwienia
·         Zmiany w kłębuszkach- odkładanie kolagenu w przestrzeni Bowmana, włóknienie okołokłębuszkowe , szkliwienie kłębuszków

B.     W nadciśnieniu złośliwym- Złośliwe stwardnienie nerek
Patogeneza: U chorych z długotrwałym nadciśnieniem łagodnym dochodzi do uszkodzenia śródbłonka, osadzania płytek krwi i wzrostu przepuszczalności ściany naczyń dla fibrynogenu i innych białek => powstaje martwica włóknikowa ta i wykrzepianie w świetle małych tętnic i tętniczek. Czynniki mitogenne uwolnione z płytek stymulują rozrost błony wewnętrznej (zwężenie). Niedokrwienie w tętniczkach doprowadzających => stymulacja układu RAA => pogłębienie skurczu naczyń =>pogłębienie niedokrwienia.
   Do wzrostu ciśnienia przyczynia się również: wzrost stez. Endoteliny, aldosteronu, spadek stęż. NO, wzrost       retencji sodu.
·  Makroskopowo: zależy od czasu trwania nadciśnienia łagodnego. W nadciśnieniu złośliwym zanik nerki jest niewielki w wyniku szybkiego postępowania choroby. „Nerka pokąsana przez pchły”- obecność krwawych, rozsianych wybroczyn.
·  Mikroskopowo: takie zmiany jak w łagodnym stwardnieniu, ponadto:
·   Martwica włóknikowa ta w tętniczkach w postaci bezpostaciowych kwasochłonnych mas, często towarzyszący naciek zapalny w ścianie (arteriolitis necroticans)
·   w tętnicach międzypłacikowych i tętniczkach pogrubienie błony wewnętrznej- obraz łuski cebuli (rozrost komórek mięśni gładkich, włókien kolagenowych układających się koncentrycznie)
·   W kłębuszkach martwica, wykrzepiania, nacieki z neutrofili (glomerulitis necroticans)
·  Zanik miąższu nerki, zawały w korze

Share this post :

Prześlij komentarz

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. Choroby wewnętrzne - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger